Previous Next

Raymond Kylemark

Raymond Kylemark urodził się 10.04.1938 r. – zmarł 01.02.2014. Z zawodu był ekonomistą

Do Odd Fellows w Boras (Szwecja) należał od 14.12.1982r. W 1991 r. brat Raymond był Nadmistrzem loży Catena i poprzez kontakty z Towarzystwem Przyjaźni Polsko – Szwedzkiej zaprosił do Boras 7 obywateli polskich z Wrocławia, którzy 30.11.1991 r otrzymali 3 stopnie wtajemniczenia i rozpoczęli odbudowę ruchu Odd Fellows w Polsce.

Wkład Raymonda w to dzieło był doprawdy nieoceniony. Jako Nadmistrz Loży Catena patronował powołaniu pierwszych form organizacyjnych O.F. w Polsce, klubu o stowarzyszenia „Zygmunt” a następnie jako Ex Nadmistrz uczestniczył w powołaniu pierwszej Loży „Zygmunt”, 17.09.1994. Później wielokrotnie przyjeżdżał na powołanie lóż, gościł również wielu braci z Polski u siebie w Boras.

Otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Odd Fellows w Polsce”. Od wielu lat zmagał się z chorobą, ale cały czas zachowywał optymizm. Jego marzeniem było wziąć udział we wrześniowym powołaniu Wielkiej Lozy Polskiej. Zdążył jeszcze napisać wspomnienie o swojej pracy na rzecz O.F. w Polsce, które zostanie zamieszczone w okolicznościowym wydawnictwie.
Pogrzeb Raymonda odbył się 21.02.2014 w Boras. Pierwsza część ceremonii miała miejsce w najstarszym kościele Caroli, którego początki sięgają XIII w. Druga część odbyła się w domu O.F. w Boras – obie części według scenariusza przygotowanego za życia przez samego Raymonda. Wspomnienia o Raymondzie przeplatały się z wybranymi przez Niego utworami jazzowymi i biesiadnymi piosenkami do których teksty sam pisał. Pomiędzy tekstami znalazły się zdjęcia ilustrujące rozmaite, przeważnie zabawne momenty z życia Raymonda. I takim pozostanie w naszej pamięci – serdecznym i życzliwym Polsce i Polakom bratem i przyjacielem

Eugeniusz Myszka